NÁŠ MATEŘSKÝ ČASOPIS

www.ikoktejl.cz

V roce 2016 se stal ČASOPIS KOKTEJL našim hlavním mediálním partnerem.
KOKTEJL je našim mateřským časopisem. Tady nám začaly vycházet naše nespočetné reportáže - nejdříve z Ameriky, ale i z Itálie, Mexika, Jihoafrické republiky, Madagaskaru, Thajska a dalších zajímavých zemí.
Tento školní rok se můžete opět těšit na naše nejnovější v KOKTEJLU publikované reportáže.
Učitelé na našem školním představení a diváci na večerním pořadu obdrží zdarma ČASOPIS KOKTEJL - až do rozebrání. Na zbylé časopisy se mohou těšit i děti v rámci školních představení.
Každý divák má možnost objednat si v den projekce PŘEDPLATNÉ ČASOPISU KOKTEJL s výraznou slevou.
STARŠÍ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

www.ikoktejl.cz
V říjnovém čísle 10/ 2016 geografického časopisu KOKTEJL vyšla naše fotoreportáž a Brazílie nazvaná "ZABLÁCENÝ KARNEVAL" - něco úplně jiného, než jsme z Brazílie zvyklí. Však jsme také dlouho pátrali, kde tento karneval přesně je a kdy se pořádá. Nikde se o něm pořádně nepíše. Ale nakonec se podařilo a byli jsme tam. Není sice tak barevný jako karneval v Riu, je ale o více veselejší.

www.epublishing.cz/priroda V lednovém čísle 1-2 2011 přírodovědného časopisu PŘÍRODA vyšla naše další fotoreportáž nazvaná "V SEVŘENÍ OHNIVÝCH SKAL", která vás zavede do labyrintu úzkých skalních soutěsek. Podíváme se nejen do známého Antilopího kaňonu, ale také do méně navštěvovaných soutěsek jako je Spooky Gulch, kterému se ne neprávem česky říká Strašidelný kaňon. Soutěska je místy tak úzká a zároveň meandrovitá, že se jí musí člověk přímo prodírat. Přijít náhlá voda, není úniku.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V lednovém čísle 1/ 2011 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše první fotoreportáž z Chile nazvaná "KDE DÁVAJÍ LIŠKY DOBROU NOC". Zavede vás do oblasti pobřežní pouště. Jedinečnou krajinu, faunu a flóru tady vytvořila neobvyklá kombinace nejsušší pouště světa Atacamy a pobřežní mlhy, které Chilané říkají camanchaca. Navštívíme ostrovy Isla Choros a Isla Damas kypící mořským i podmořským životem, podíváme se do úchvatné kaktusové pouště Pan de Azucar. Budeme obdivovat i záhadné geoglyfy a krátkou zastávku uděláme také u takzvaných pouštních soch. A těsně před spaním dáme liškám dobrou noc.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V prosincovém čísle 12/ 2010 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše fotoreportáž z jihoafrického pobřeží nazvaná "ČELISTI STRACHU". Vydáme společně na jednu neobvyklou plavbu za bílými žraloky. Kapitán Brian McFarlane láká svou speciálně připravenou návnadou žraloky co nejblíže ke své lodi. A kdo má odvahu, tak může sestoupit i do vody do žraločí klece.


www.epublishing.cz/priroda V listopadovém čísle 11/ 2010 přírodovědného časopisu PŘÍRODA vyšla naše fotoreportáž nazvaná "ČTYŘI DRUHY POUŠTĚ", která vám přiblíží pustou a vyprahlou Mohavskou poušť, na rostliny a na život velmi bohatou Sonorskou poušť, dále rozlehlý Great Basin Desert a nakonec do Nového Mexika zasahující Chihuahuan Desert. Jejich prostřednictvím poznáte, jak dovede být poušť nesmírně pestrá a plná netušeného života.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V zářijovém čísle 9/ 2010 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše fotoreportáž z historické a pompézní Vídně nazvaná "FIALKY PRO SISSI". Dostali jsme od redakce totiž velmi zvláštní úkol - ochutnat fialky. Tedy přesně řečeno fialkové bonbony, laskominu císařovny Sissi. A jak chutnají? - božsky(!) - jakoby člověk na jazyku ucítil svěží jarní louku plnou fialových kvítků.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V letním čísle 7-8/ 2010 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše fotoreportáž z Utahu nazvaná "BAREVNÁ PUSTINA". Zavede vás do méně známého parku Grand Staircase-Escalante, který v sobě skrývá netušené přírodní poklady. Ďáblova zahrada, Údolí bílých duchů, Žlutá skála, Rimrocks, Hole-in-the-Rock, Lake Powell, Strašidelný kaňon jsou jedněmi z mnoha míst, kam se opakovaně vydáváme.


VW Magazín - www.volkswagen.cz V červnovém čísle 2/ 2010 časopisu VW MAGAZÍN vyšla opětovně naše fotoreportáž z Jižní Afriky nazvaná "PLAVÁNÍ S TUČŇÁKY". Na písečné pláži je opravdu veselo. Pohled na tučňáky vykouzlí každému pozorovateli na tváři úsměv od ucha až k uchu. A nejkrásnější na tomto jedinečném místě je, že si tady může člověk s tučňáky dokonce i zaplavat. Neváháme a vrháme se do chladivé průzračné se vody.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V dubnovém čísle 4/ 2010 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše fotoreportáž ze slunného i často zamlženého kaliforského pobřeží nazvaná "ZLATÝ SEN". V ní vám přiblížíme několik úžasných míst obklopených Tichým oceánem. Zavítáme do pestrého San Franciska, nahlédneme do proslaveného Los Angeles. Zaměříme se na lachtany a tuleně. A povíme si, jak to bylo s rypouši, kteří byli v předešlých letech málem nadobro vyhubeni. Buďte však klidní, rypouši se na kalifornské pobřeží vrátili!


www.outdoorguide.cz V únoru 2010 byla na stránkách nového webového časopisu OUTDOOR GUIDE publikovaná naše fotoreportáž z Kalifornie nazvaná "PROMĚNY JEZERA MONO aneb KDYŽ HOŘÍ JEZERO". Zavede vás do pohádkové pouště, kde uprostřed vyhaslých sopek leží slané jezero s podivnými tufovými útvary. Každá změna počasí, východy a západy slunce nebo přikrádající se noc dávají vzniknout místu skutečně mystickému.


www.hedvabnastezka.cz V únoru 2010 byl na webových stránkách HEDVÁBNÉ STEZKY bublikován náš rozhovor nazvaný "DOBRODRUŽSVÍ FOTOGRAFIE". Ano, fotograf na cestách to je takový malý dobrodruh, kterého nadchne všechno neznámé, barevné či zajímavě tvarované. V pustině se cítí jako v ráji a v civilizaci hledá a nachází zajímavá města či osady, setkává se s domorodci. Zmáčknutím spouště pak vzniká jedinečný příběh zachycený v jenom okamžiku.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V listopadovém čísle 11/ 2009 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše fotoreportáž z Jižní Afriky nazvaná "PLAVÁNÍ S TUČŇÁKY". - Cože?! Tučňáci v Africe? - Skutečně, mají takovou menší kolonii kousek od Mysu Dobré naděje. A nejkrásnejší je jít si s nimi do moře zaplavat, to pak člověk vidí tento roztomilý ptačí svět ze stejného úhelu pohledu. A jak je s nimi ve vodě hned veselo! Tučňáci ve fraku rozveselí i nejzatvrzelejšího pesimistu.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V zářijovém čísle 9/ 2009 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše další fotoreportáž "HONBA ZA JACKPOTEM", která vás tentokrát zavede přímo do LAS VEGAS - bláznivého města uprostřed vyprahlé nevadské pouště. Město hýřící těmi nejpestřejšími barvami a tisíci vjemy nás pěkně dostalo. Každá cesta na americký západ pro nás znamená také pokaždé bloumat nekonečně dlouhými lasvegasskými ulicemi.


www.cestopisy.cz V letním čísle 7-8/ 2009 časopisu CESTOPISY vyšel s námi rozhovor pod názvem JAK SE HLEDÁ KRÁSA. Traduje se, že "od dob Hanzelky a Zikmunda neměl cestovatelský svět harmoničtější dvojici". Co je na tom pravdy(?), nebo jestli to taky mezi námi někdy zaskřípe, dozvíte se na stránkách tohoto časopisu. A jaký máme recept na těžké životní etapy? V dobách, kdy jsme rozladěni, snažíme se najít kompromis.


www.geo-magazin.eu V červenci 2009 vyšla v českém vydání magazínu GEO ještě jednou naše obsáhlá fotoreportáž z Krügerova parku. Na cestě hustou africkou buší se setkáváme s ohromným množství zvířat. Sedíme v autě jak zařezaní - lvice se nám právě otírá o kapotu. A u vodní nádrže Shimangwaneni hasí svou žízeň velké sloní stádo. Zachvíli přichází druhé stádo, třetí a pak ještě jedno.


www.geo-magazin.eu Na konci dubna 2009 vyšla v slovenském vydání magazínu GEO SEZÓNA naše obsáhlá fotoreportáž z Krügerova parku. Na cestě hustou africkou buší se setkáváme s ohromným množství zvířat. Sedíme v autě jak zařezaní - lvice se nám právě otírá o kapotu. A u vodní nádrže Shimangwaneni hasí svou žízeň velké sloní stádo. Zachvíli přichází druhé stádo, třetí a pak ještě jedno.


Travel Focus - www.travelfocus.cz V dubnovém čísle 2/ 2009 geografického časopisu TRAVEL FOCUS vyšla naše reportáž z Floridy nazvaná "LOV NA ŽRALOKA". Zavede vás na písečnou pláž, kde moře den co den vyplavuje zkamenělé žraločí zuby. Lovecká vášeň nás zachvátila po celé dva dny - úlovek dobrý.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V březnovém čísle 3/ 2009 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše fotoreportáž nazvaná "V POUŠTI S PLÁŠTĚNKOU". Přiblíží vám poušť, tak jak ji možná neznáte - se zamračenou temnou oblohou, prudkými dešti a náhlými bouřkami. Za pár dní se pak vyprahlá suchá poušť promění v barevnou zahradu.


VW Magazín - www.volkswagen.cz V březnovém čísle 1/ 2009 časopisu VW MAGAZÍN vyšla naše fotografická reportáž z kalifornského opuštěného zlatokopeckého městečka Bodie nazvaná "VE STÍNU ŠIBENICE". Z kdysi velkého prosperujícího města zbylo po velkých požárech již jen pár procent. V domcích, obchodech, hotelech a barech zůstaly věci tak, jak je lidé po sobě zanechali.


NATIONAL GEOGRAPHIC - www.national-geographic.cz V březnu 2009 byla na webových stránkách časopisu NATIONAL GEOGRAPHIC.cz publikována naše fotografická reportáž z romantického městečka "ALBEROBELLO" ležícího uprostřed mediteránní krajiny na samém jihu Itálie. Jeho bílé domečky s šedivou kamennou střechou připomínají tak trochu podsadité hříbky.


Travel Focus - www.travelfocus.cz V únorovém čísle 1/ 2009 geografického časopisu TRAVEL FOCUS vyšla naše reportáž nazvaná "NÁVRAT RYPOUŠŮ". Zavede vás ke kalifornskému pobřeží, kde se na písčitém břehu jako velké pytle povalují rypouši severní - kolosi mezi ploutvonožci. Stačilo v minulosti málo a neležel byl tu dnes ani jeden.


NATIONAL GEOGRAPHIC - www.national-geographic.cz V říjnu 2008 byla na webových stránkách časopisu NATIONAL GEOGRAPHIC.cz publikována naše další fotografická reportáž, která popisuje vzdálenou egyptskou oázu "SIWA", kde se nad hlučným náměstím tyčí zbytky starého městečka Šálí postaveného z kvádrů soli smíchané s hlínou.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V záříjovém čísle 9/ 2008 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše fotoreportáž z Bisti Badlands nazvaná "KDYŽ DINOSAUŘI ZAPOMENOU VAJÍČKA". Zavede vás do pusté pouště plné zaoblených kupek, kde se nachází nesčetné pokličky balancující na tenkých nohách a zajímavě tvarované kameny připomínající právě se líhnoucí dinosauří vajíčka.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V červnovém čísle 6/ 2008 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše fotoreportáž z Petrified Forest nazvaná "LES Z DRAHÝCH KAMENŮ". Zavede vás do Arizony, kde mezi pestrobarevnými zaoblenými badlands leží kmeny zkamenělých triasových stromů.


VW Magazín - www.volkswagen.cz V červnovém čísle 2/ 2008 časopisu VW MAGAZÍN vyšla naše fotografická reportáž z White Sands - bíle zbarvených dun - nazvaná "BÍLÁ KRÁLOVNA". Najdete v ní kromě podrobného popisu oblasti i další naše fotografie - jedné z nejkrásnějších pouští na světě.


NATIONAL GEOGRAPHIC - www.national-geographic.cz V květnu 2008 byla na webových stránkách časopisu NATIONAL GEOGRAPHIC.cz publikovaná naše fotografická reportáž nazvaná "ŽIVÁ A NEŽIVÁ PŘÍRODA V ÚDOLÍ SMRTI". Další nové fotografie přiblížují tuto druhou nejteplejší poušť na světě.


VW Magazín - www.volkswagen.cz V prosincovém čísle 4/ 2007 časopisu VW MAGAZÍN vyšla naše fotografická reportáž "KAŇON PŘESNĚ NA TĚLO", které vás zavede na dobrodružnou cestu napříč velmi úzkými soutěskami. Pocity krásy i podivné mrazení doprovází člověka, který se těmito soutěskami vydává, prodírá, šplhá či brodí.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V prosincovém čísle 12/ 2007 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše tentokrát černobílá fotografická reportáž z Údolí smrti nazvaná "SMRTÍCÍ VÝHEŇ". Zavede vás do jedné z nejteplejších a nejsušších pouští na světě. Na první pohled vyprahlá a šedivá krajina je plná extrémů, hýří barvami a dává prostor dokonce i pro život. Jen člověk se vzpírá jejím zákonům.


www.hedvabnastezka.cz Od listopadu 2007 můžete shlédnout na HEDVABNÉ STEZCE naši fotoreportáž z národního parku Olympic nazvanou "POHÁDKA Z MECHU A KAPRADÍ". Zavede vás do "tří parků v jednom". Hory pokryté četnými ledovci obklopuje hluboký deštný prales. Směrem na západ se podél Tichého oceánu táhne devadesát kilometrů divokého skalnatého pobřeží. - více na Hedvábné stezce.


www.hedvabnastezka.cz V říjnu 2007 byla na webových stránkách cestovatelského portálu HEDVABNÁ STEZKA publikovaná naše fotoreportáž. Jejím prostřednictvím nahlédnete do oblastí amerického západu. Více krásných fotografií spolu s podmanivou emotivní hudbou a doprovodným slovem můžete shlédnout a slyšet na našich diashow "Tajemství pouště" a "Amerika inkognita".


NATIONAL GEOGRAPHIC - www.national-geographic.cz V říjnu 2007 byla na webových stránkách časopisu NATIONAL GEOGRAPHIC.cz publikovaná fotoreportáž "AMERIKA INKOGNITA", která čtenářům přibližuje pobřežní oblasti Olympic, národní park Yellowstone a podivné jezero Mono Lake.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V říjnovém čísle 10/ 2007 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše fotografická reportáž "ZLATO, WHISKY A ŠIBENICE" - z kdysi nejobávanějšího zlatokopeckého města Bodie na úpatí Sierry Nevady. Rozehraná ruleta, obchody plné zboží, rozestavěný nábytek, pohozené věci působí dojmem, jakoby lidé opustili své příbytky teprve včera.


www.hedvabnastezka.cz Od října 2007 může shlédnout na webových stránkách cestovatelského portálu HEDVABNÁ STEZKA náš článek "JAK PŘEŽÍT V POUŠTI". Najdete v něm základní rady, jak si počínat v podobných oblastech, co si vzít sebou na cestu a co dělat, když bude nejhůř - více na Hedvábné stezce.


www.turistika.cz V říjnu 2007 byl na turistickém portálu TURISTIKA.cz publikován článek o tom, které krajiny jsme doposud navštívili, které se nám nejvíc líbily, co nás na cestování nejvíc baví, a kdo nás v naší práci i životě nejvíc inspiruje.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V zářijovém čísle 9/ 2007 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše fotografická reportáž "ZE SOLI A Z CUKRU". Přiblíží vám tajemné MONO LAKE, mrtvé jezero plné života, ležící uprostřed žlutě kvetoucí pouště mezi vyhaslými sopkami. Na západní straně lemují obzor vysoké zasněžené štíty Sierry Nevady... Pohádkový svět, který je tu jenom na chvíli.


magazín Outdoor - www.ioutdoor.cz V zářijovém čísle 5/ 2007 magazínu OUTDOOR vyšla naše fotografická reportáž "ZKAMENĚLÉ MOŘE V PRUHOVANÉ ZEMI". Zavede vás do podivné krajiny vymodelované z barevného pískovce. Otevře vám nové pohledy do divočiny okolo Paria River, kam se dostane jenom par vyvolených.


fotografický časopis Fotovideo - www.ifotovideo.cz Ve letním dvojčísle 7-8/ 2007 fotografického magazínu FOTOVIDEO vyšla naše fotografická reportáž z Alberobella nazvaná "DOMEČKY JAKO Z POHÁDKY". Za těmito romantickými "bílými kamennými hříbečky" jsme se museli vydat až na samotný jih Itálie.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V květnovém čísle 5/ 2007 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše fotografická reportáž z "YELLOWSTONE". Zavede vás do největší termální oblasti na světě - mezi četné gejzíry, horké prameny, barevné vodní nádrže, syčící fumaroly a sintrové terasy. Šest kilometrů pod povrchem se ukrývá obrovská komora naplněná žhavým magmatem. Je jen otázkou času, kdy dojde k další gigantické explozi.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V květnovém čísle 5/ 2007 geografického magazínu KOKTEJL vyšel také náš malý portrét "Kateřina & Miloš MOTANI". Kromě jiného vám prozradíme, co bychom si vzali sebou na pustý ostrov a jaký si bereme na cestu talisman.


www.hedvabnastezka.cz V dubnu 2007 byly na HEDVABNÉ STEZCE publikovány další naše fotografie z bílé písečné pouště, kterou považujeme za jednu z nejkrásnějších pouští vůbec. Proto jsme ji nazvali také "BÍLÁ KRÁLOVNA". - více na Hedvábné stezce.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V dubnovém čísle 4/ 2007 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše reportáž z nejkrásnější egyptské oázy nazvaná "MĚSTO ZE SOLI". Na protilehlém kopci starého polozbořeného města postaveného ze solných kvádrů se tyčí "Hora mrtvých" prošpikovaná četnými hroby starého faraonského Egypta.


www.kalimera.cz V dubnu 2007 byl na webu KALIMERY publikován náš rozhovor pod názvem "AMERICKÉ NÁRODNÍ PARKY S MANŽELI MOTANI". Přiblíží vám naše cestování po jedné z nejkrásnějších zemí na světě. - více na Kalimeře.


magazín Outdoor - www.ioutdoor.cz V čísle 4/ 2007 magazínu OUTDOOR vyšla naše fotografická reportáž "Olympic - Z MECHU A KAPRADÍ". Fotografie vám přiblíží neobvyklý deštný prales na pobreží Pacifiku. Voda se tu vyskytuje snad ve všech podobách – moře, mlha, řeky a potoky, vodopády, horké prameny, ledovce a sníh.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V březnovém čísle 3/ 2007 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše fotografická reportáž z jižní Itálie nazvaná "DOMEČKY JAKO Z POHÁDKY". Vydáte se v ní do kouzelné Apulie, do městečka Alberobello, které přitahuje pozornost svými bíle nalíčenými hřibovitými kamennými domky, které jinde na světě nenajdete.


NATIONAL GEOGRAPHIC - www.national-geographic.cz V prosinci 2006 byla na webových stránkách časopisu NATIONAL GEOGRAPHIC.cz publikovaná další naše fotoreportáž ze skalních soutěsek, kterou jsme poeticky nazvali "KDYŽ SE NEBE DOTÝKÁ ZEMĚ".


www.cesky-dialog.net V listopadovém čísle 11-12/ 2006 vyšel ve společenském časopise ČESKÝ DIALOG s námi rozhovor pod názvem "SNÍ O TOM, ŽE USLYŠÍ ZPÍVAT VELRYBU" - na téma fotografování, cestování a plnění dětských snů.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V říjnovém čísle 10/ 2006 geografického magazínu KOKTEJL se vydáte s trojicí autorů na mystickou cestu do tajemné Kappadokie. Poznáte, jaké může mít člověk pocity a jak vnímá svět, "KDYŽ VYJDE ČERNÉ SLUNCE".
Text Kateřina Kociánová


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V říjnovém čísle 10/ 2006 geografického magazínu KOKTEJL reportáž ze zatmění slunce ještě pokračuje. Na konci dne, kdy jsme cítili celý vesmír, se obloha rozehraje krvavou červení a Dervišové se připravují, aby "TANČILI SLUNCI".
Text Kateřina Kociánová


VW Magazín - www.volkswagen.cz V zářijovém čísle 3/ 2006 vyšla v časopise VW MAGAZÍN rozsáhlá reportáž "POBŘEZÍ KOSTER", které znamenalo pro námořníky jistou smrt. Nejeden zápis podává svědectví o tomto největším pohřebišti lodí, kde se mezi rotrhaným plachtovím, polámanými kýli, vyvrženými kotvami, harpunami a lanovím povalovaly zubožené zbytky lidských těl.


magazín o horách a turistice - www.treking.cz V zářijovém dvojčísle 4-5/ 2006 časopisu TREKING vyšla naše cestopisná reportáž o "POBŘEZÍ KOSTER" plném ztroskotaných lodních vraků, kde i my jsme se na několik hodin stali jeho obětí.


magazín Outdoor - www.ioutdoor.cz V zářijovém čísle 5/ 2006 magazínu OUTDOOR vyšla v rubrice cesty reportáž nazvaná "RAPSODIE SVĚTLA A TMY". Zavede vás nejen do nádherného Antilopího kaňonu. Cesta povede tentokrát i do dalších méně známý skalních soutěsek. Pobyt v nich je nejen úžasný, ale také životu velmi nebezpečný.


magazín Outdoor - www.ioutdoor.cz V zářijovém čísle 5/ 2006 magazínu OUTDOOR vyšel v rubrice příroda článek pod názvem "VLNY BÍLÉ DUNY". White Sands jsou královnou pouští, kde je bílý nejen písek, ale také myši.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V červnovém čísle 6/ 2006 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše fotografická reportáž "ČAROVÁNÍ PÍSKOVCEM". Už po prvních krocích v labyrintu žlutočervených pískovcových skalisek a potom mezi ladnými křivkami páskovaných zkamenělých dun víme, že se sem budeme často vracet ... pokud nás ovšem zase "vytáhnou z klobouku".


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V květnovém čísle 5/ 2006 geografického magazínu KOKTEJL vyšel krátký úvodní článek k reportáži o Vermilion Cliff nazvaný "VYTÁHLI NÁS Z KLOBOUKU". Po několika letech máme konečně šanci dostat se do nesmírně zajímavé oblasti zkamenělých písečných dun. Je nás dnes moc a tak se musí o vstupní povolení losovat ...


fotografický časopis Fotovideo - www.ifotovideo.cz V březnovém čísle 3/ 2006 fotografického časopisu FOTOVIDEO vyšla naše fotografická reportáž pod názvem "Antelope Canyon - KDE SE NEBE DOTÝKÁ ZEMĚ". Pojednává o kaňonu s neuvěřitelně nádhernou hrou světla, červené barvy a tvaru a o setkání toho "nahoře" s tím "dole".


zeměpisný a cestopisný časopis Lidé a Země - www.lideazeme.cz V prosincovém čísle 12/ 2005 zeměpisného a cestopisného časopisu LIDÉ A ZEMĚ vyšla naše další reportáž z obávaného Pobřeží koster nazvaná "MYS ČTYŘ KŘÍŽŮ". Skalnatý mys, který byl již v minulosti velmi důležitým orientačním bodem všem proplouvajícím lodím, obývá jedna z největších kolonií lachtanů jihoafrických. Zvířata lze tady pozorovat z bezprostřední blízkosti po celý rok.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V říjnovém čísle 10/ 2005 geografického magazínu KOKTEJL pokračuje naše cesta do záhadného "ÚDOLÍ PUTUJÍCÍCH KAMENŮ" rozsáhlou reportáží. Otázky kolem kamenů, které se čas od času vydávají na svou podivnou cestu, se rojí jako sršni. Existují na ně ale také odpovědi ? Velmi obsáhlá reportáž se zabývá tímto doposud neobjasněným podivným fenoménem.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V zářijovém čísle 9/ 2005 geografického magazínu KOKTEJL vyšel krátký úvodní článek "ÚDOLÍ PUTUJÍCÍCH KAMENŮ". Po dlouhé době konečně víme, kde se toto místo přibližně nachází. Tady na dně vyschlého jezera leží několik různě velkých balvanů, které se samy od sebe pohybují. Neví se ale přesně proč. Nikdo je při jejich tajemném pohybu zatím ještě neviděl. O tomto doposud neojasněném fenoménu svědčí jen zřetelné různě dlouhé stopy.


V zářijovém čísle 2005 časopisu ELIXÍR vyšel s námi rozhovor pod názvem "SNILA O TOM, ŽE USLYŠÍ ZPÍVAT VELRYBU". Otázky na téma fotografování, cestování a plnění dětských snů klade výtvarník a galerista Jan Brabenec.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V červnovém čísle 6/ 2005 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše fotografická reportáž pod názvem "KDE SE NEBE SETKÁVÁ SE ZEMÍ". Vede do jedné z nejkrásnějších skalních soutěsek, kde se odehrává neuvěřitelně nádherná hra světla, stínu, tvaru a barvy červeného pískovce. Ovšem když se strhne bouře, může být tahle krása i životu nebezpečná. Součástí reportáže je i jedna fotografie ve formě vloženého plakátu.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V březnovém čísle 3/ 2005 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše reportáž "POBŘEŽÍ KOSTER". Popisuje jednu z nejnebezpečnějších přímořských oblastí, u které ztroskotalo v minulosti nesmírně velké množství lodí. Téměř neuvěřitelný příběh jedné z nich vám přiblíží drsnost této podivné pouště zahalené po většinu roku do husté šedivé pobřežní mlhy.


zeměpisný a cestopisný časopis Lidé a Země - www.lideazeme.cz V březnovém čísle 3/ 2005 zeměpisného a cestopisného časopisu LIDÉ A ZEMĚ vyšla naše cestopisná reportáž o úzké skalní soutěsce nazvaná "KAŇON PŘESNĚ NA TĚLO". Za ní jsme se vydali do poměrně neznámého a málo navštěvovaného severoamerického parku Grand Staircase-Escalante National Monument. V reportáži se mimo jiné dočtete, proč jsme soutěsku takhle nazvali.


geografický magazín Koktejl - www.koktejl.cz V prosincovém čísle 12/ 2004 geografického magazínu KOKTEJL vyšla naše reportáž o "BÍLÉ POUŠTI" ( White Sands ) pod souhrnným názvem "TŘI BARVY POUŠTĚ - HORKÉ PLÁNĚ JAKO ZE SNĚHU". Pojednává o nesmírně krásné pouštní oblasti s dunami bílými jako čerstvě napadlý sníh. Nebýt pouštních juk, kaktusů a nesnesitelného vedra, mohl by si člověk skutečně připadat jako na zasněžených pláních.


VÝŇATKY Z ČLÁNKŮ


JAK MLUVÍ POUŠŤ
.....
Byl právě listopad a v Evropě jistě cákalo po celý boží den. Nám to bylo vcelku jedno, tady na americkém kontinentě, na kterém jsme už ujeli několik stovek mil, doposud ani nekáplo.
Do národního parku Death Valley jsme přijížděli od mlžného tichomořského pobřeží. Předešlou hvězdnatou noc jsme prodrkotali v autě, kdesi na úpatí hor. Čím víc jsme se však blížili k Údolí smrti, tím větší bylo teplo.
Husté lesy vystřídaly trsy žlutě kvetoucích rostlin a podivné stromovité juky. Tráva, pokud někde rostla, byla suchá a její tenké lístky se leskly ve slunci jako pole zralého obilí.
Kopce se rozestoupily. Do samotného parku zbýval ještě pěkný kus. Zastavili jsme na prvním rozcestí. Potřebovali jsme se po dlouhé a úmorné cestě trochu protáhnout.
Stáli jsme mlčky vedle sebe a hleděli do nekonečných dálek zalitých teplými paprsky. Obzor lemovalo vzdálené zvlněné pohoří, nad kterým se klenula neskutečně sytá modrá obloha. Kromě několika nízkých seschlých keříků tu snad ani nic jiného nerostlo. Pohled na tuto vyprahlou prašnou zem byl pro nás něčím novým a doposud nepoznaným.
Po nějaké chvíli, když jsem se konečně rozkoukala, mi začalo být něco strašně divného. Měla jsem najednou takový poněkud nezvyklý pocit. Zaposlouchala jsem se, ... ale nebylo do čeho. Bylo slyšet jen ticho, ... absolutní ticho.
"Slyšíš ?" zeptala jsem se.
"Co mám slyšet ?" nechápal Miloš.
"No to NIC !"
Něco tak zvláštního se snad ani popsat nedá. A myslím si taky, že kdo opravdové ticho nikdy neslyšel, tak tomu bude sotva rozumět. Něčemu, co je tak velkolepého, něčemu, co nejde vnímat žádným z našich smyslů. Ticho nelze ani vidět, ani nahmatat, ani ochutnat, nejde k němu ani přičichnout, ale přitom je to něco, co tady JE !
Někde jsem četla, že když člověk jednou začne mít rád poušť, tak je to láska na celý život. A právě tady, uprostřed toho ticha, začal v nás tento cit klíčit. .....ÚDOLÍ ZÁHADNÝCH KAMENŮ
 
.....
Proč, nebo za jakých podmínek se kameny pohybují, se přesně neví, neboť žádný člověk onen prapodivný úkaz doposud neviděl. Že se tomu však děje, svědčí četné viditelné stopy. Dali jsme si za úkol záhadné místo důkladně prozkoumat a existenci pohybujících se kamenů buď potvrdit nebo vyvrátit. Doufám, že se nám podaří to první. Myslím si totiž, že záhady by na světě měly být. .....
.....
Přibližně tři hodiny trvala naše úmorná terénní cesta. Ale teď jsme byli tady - v kraji tak odlehlém a podivném, že nám začalo být najednou jaksi úzko. Srdce mi vzrušením bušilo a v kostech jsem měla prapodivné mrazení. Ale ani ty ostatní buňky na tom nebyly zrovna nejlíp. Cukaly sebou, potvory, jakoby šlo do tuhého. Kdo by se také mohl divit, vždyť se nám naskýtal na krajinu opravdu nevídaný pohled. Na dně samotného údolí ponořeného do stínu zahaleného slunce se rozprostírala okrově zbarvená plošina, ve které jsme tušili vyschlé jezero. Uprostřed jednolité výrazně světlé plochy, které se říká jinak i playa, bylo cosi černého. Z dálky se dalo sotva rozpoznat, co by to mohlo být. V každém případě jsme z černého flíčku nespustili oči, dokud jsme v něm nerozeznali vyčnívající zaoblené skalisko. Skála vypadala uprostřed rozlehlého jezerního dna opravdu dost podivně. Řekla bych, že svou přítomností ještě víc umocňovala tajemnost tohoto místa. .....
.....
Měli jsme hlad a tak jsme se pustili hned do vaření. Možná, že bychom však udělali lépe, kdybychom si dali něco studeného. Nebyla to totiž vůbec žádná sranda chtít vařit za větru, kdy se ze země zvedá spousta jemného jílovitého prachu, který vám pak padá všude, kam vy nechcete. Opravdu hrozná situace: sednout se nikam nedalo, ... vařič nešel zapálit, ... a když se konečně plamen rozhořel, nechtěla voda, postavená na roztancovaném plameni, dlouho začít vřít. Po celou dobu vaření jsme museli ustavičně hlídat hrnce, aby nám do nich nenalétal prach a my nemuseli místo špaget s rajčatovým protlakem jíst kotel bahna. Po dnešní nadmíru dobrodružné večeři nám bylo jasné, že v ..... ještě leccos zažijeme. Před usnutím jsem marně přemítala, kde se na rozlehlé ploše vyschlého jezera mohou hledané kameny přesně nacházet. "Existují vůbec ? Jestli ano, kolik jich je ? Jakou mají barvu ? Jak jsou asi velké ? ... A co teprve ty údajné stopy ? Jak vypadají, kolik skutečně měří, ... a jak dalece jsou viditelné ?" Nikdo mi však na moje otázky neodpověděl. "Ale teď už spi," říkala jsem si sama sobě. "Všechno se dovíš až zítra." "Snad," zapochybovalo moje pesimistické já. .....
.....
Vydali jsme napříč playou. Doufali jsme, že ve východně položené oblasti budeme mít přecejen víc štěstí. Cestou jsme zkoumali strukturu popraskaného bahna a uvažovali, jestli je skutečně možné, aby se po jeho ploše něco samovolně pohybovalo. .....
.....
Připustili jsme, že při ..... se začnou kameny patrně pohybovat. Možnost by tu tedy byla - jen solidní důkaz existence tohoto zvláštního úkazu doposud chyběl. Po nějaké době jsme si po své pravici všimli několika tmavých bodů. Zamířili jsme k nim. Celkem brzo jsme v nich rozeznali skupinku menších kamenů. Moje oči však marně prohledávaly okolí. "Zase nic," povzdechla jsem zkroušeně. .....
.....
HLEDÁNÍ ZKAMENĚLÝCH ŽRALOČÍCH ZUBŮ
 
.....
Po uhynutí tohoto zvířete se chrupavčitá a velmi elastická kostra, stejně jako ostatní tkáně, většinou zcela rozloží. Co po žralokovi zbude, jsou jenom tvrdé ostré zuby a drobné zkostnatělé šupiny. Aby se někde povaloval žraločí zub, nemusí kvůli tomu to ubohé zvíře uhynout. Každý žralok má totiž čelist plnou stále se obnovujících zubů a když mu sem tam nějaký vypadne, tak si z toho nedělá těžkou hlavu. Sám moc dobře ví, že brzo bude mít zase krásný a bezvadný chrup. "Jaká nespravedlnost !" řeknete si a jen tak bezděky sáhnete na svoje rty, za kterými se šklebí už tolik šedých blomb, neřku-li věčně tlačící protéza. Pak vás určitě hned napadne, jestli by se nedalo někde k pěknému žraločímu zoubku přijít. Ne pro vlastní potřebu - prostě jen tak. Teď už jenom napjatě čekáte, jestli vám na tuto otázku bez váhání odpovím. .....
.....
Pláž vypadala na první pohled docela nevinně. Klidné moře lemoval místy vysoko navrstvený písečný břeh. Z jeho jednotvárnosti ho vytrhávalo jen dlouhé, sluncem vybledlé dřevěné molo. Při druhém zadívání se zdála být tato místa už podezřelá. Mezi světlým pískem a vyplavenými malými krémově zbarvenými škebličkami se cosi černalo. Sklonila jsem se, abych věc prozkoumala. Byly to černé, vodou omleté úlomky pórovitého kamene. Nebylo pochyb, šlo o kousky fosilních kostí. Podle všeho se jednalo o zbytky velryb a jiných mořských savců. .....
.....
Rozdílnost mezi žraločími zuby byla opravdu viditelná. Podle některých znaků jsme určili druh žraloka celkem snadno, u jiných jsme měli trochu potíže.
Tiger shark "žralok tygří" ( Galeocerdo sp. )
Zuby této skupiny žraloků jsou trojúhelníkovité a silně zploštělé. Velmi typický je pro ně jejich na stranu ubíhající hákovitý tvar. Ostré hrany vykazují po obou stranách výrazné pilování, které je směrem ke kořenu mnohem zřetelnější. Poslední vroubek před hákovitým zakončením je nápadně větší. .....
.....
"Víš, co mě napadlo, že by nebylo špatné se za žraločími zuby potápět. Možná by se tam daly najít docela pěkné kousky," pronesla jsem po nějaké chvíli. "Taky jsem o tom už přemýšlel, ... ale myslím že bych to raději moc nezkoušel, ... podívej se před sebe !" Doposud zabraná do sběru zkamenělin jsem si vůbec nevšimla, co se kousek od nás děje. Na břehu postával rybář se svou ženou a cosi tahal z vody. To cosi byl žralok kladivoun. .....

COPYRIGHT © 2002-2021 Kateřina & Miloš MOTANI
Website designed and managed by Motani