KEŇA & GORILY
ČERVENÍ SLONI, ZELENÁ MAMBA A MASAJOVÉ

Zlaté rozlehlé travnaté pláně, divočina, rozžhavené slunce, spousty afrických zvířat, hliněné černošské chatrče a černé tváře - tak si každý z nás představuje Afriku. Jaká je však skutečná Keňa? Je ještě stále tak úchvatná a divoká? Tušení nás opravdu nezklame - na své cestě budeme každou chvíli zažívat veselé, ale i velmi, velmi napjaté chvíle!


Naše cesta povede tentokrát napříč Keňou. V hlavním městě Nairobi se podíváme do KIBERY - jednoho z největších slumů na africkém kontinentu. BÍDA A NADĚJE, smutek a úsměv jsou synonymem pro tuto chudinskou čtvrť. Richard nám ukáže nejen školu a uličky, které tak dobře zná, ale pozve nás dokonce i do svého malého hliněného domku.
Již kousek za městem začíná PRAVÁ DIVOČINA, ve které je možné spatřit spousty divokých afrických zvířat. Další den strávíme s malými osiřelými ČERVENÝMI SLONY. Naučíme se rozeznávat různé druhy žiraf - běžnou žirafu masajskou a vzácnou žirafu Rothschildovu. ŽIRAFA SÍŤOVANÁ se nám líbí ze všech nejvíc. Poté se podíváme žirafám zblízka do očí.
Budeme šplhat napříč nádherným úzkým kaňonem. Celý den strávíme mezi HORKÝMI PRAMENY a gejzíry. Kousek od nás si budou vykračovat velká hejna růžových plameňáků. Zavzpomínáme na Joy Adamsonovu a její LVICI ELSU.
Park MASAI MARA je proslulý takzvanou velkou migrací, kdy se každý rok dva miliony zvířat vydávají na strastiplnou cestu dlouhou osm set kilometrů. V tuto chvíli přebrodila obrovská stáda pakoňů zrádnou řeku plnou krokodýlů. Trochu nás zamrazí, když v parku Abmoseli přímo proti nám vykročí VELKÝ SLONÍ SAMEC.
Přijímáme pozvání a ocitáme se v masajské vesnici, kde bojovní MASAJOVÉ ještě stále bydlí v chatrčích postavených z bláta a kravího trusu, pijí kravské mléko smíchané s kravskou krví. Říká se, že vliv na jejich dlouholetý až stoletý život má právě nedaleké Kilimanžáro. Navážeme přátelství také s kmenem Turkana, SAMBURU i Pygmeji.
Uprostřed divočiny nám najednou AUTO NESTARTUJE. Co s tím (?), ptáme se bezradně. Cestou se zastavíme v krásném starém orientálním městě Mombasa. Na pobřeží prozkoumáme také tajemné opuštěné arabské město Gede.
Zjistíme, že ČERNÁ MAMBA (NEJJEDOVATĚJŠÍ HAD AFRIKY) ve skutečnosti není vůbec černá. Vydáváme se také na dobrodružné hadí safari. S našim průvodcem Samem chodíme hodiny spletitým terénem, prolézáme HADÍ JESKYNÍ, než se nám konečně podaří najít velmi jedovatou ZELENOU MAMBU. Zažijeme napjaté chvíle při odběru hadího jedu - na řadu totiž přichází macatá zmije útočná a neméně nebezpečná plivající kobra!
S africkými dětmi si užijeme spoustu legrace. Nahlédneme také do několika AFRICKÝCH ŠKOL.
Apropo OPICE - těch je v Africe víc než dost. Vytrvale sledují, co by nám ukradly. Pokud je to kočkodan, člověk se ubrání, ale běda jak se na scéně objeví PAVIÁN!
V Keni zažíváme na nezpevněných cestách opravdu HODNĚ HORKÉ CHVÍLE. V parku Tsavo sledujeme každý pohyb v trávě, právě tady řádili před časem dva LIDOŽRAVÍ LVI, kteří prý mají na svědomí na sto třicet pět lidských životů! V národním parku Samburu spatříme LVY konečně PĚKNĚ ZBLÍZKA! Napětí na naší cestě stoupá - v Nairobi se před pár hodinami střílelo, je tam plno mrtvých.
V rezervaci Sweetwather nás zajímají hlavně NOSOROŽCI, kteří jsou pod speciální ozbrojenou ochranou před pytláky. Vysvětlíme si, jaký je rozdíl mezi nosorožcem bílým a černým. Pozorovat divoké nosorožce pěšky a mít je pár metrů od sebe, je vskutku ohromný zážitek!
Vydáme se hledat nádherné a velmi plaché černobílé opice GUARÉZY PLÁŠTÍKOVÉ. Vyšlápneme také na MT. KENYA a budeme obdivovat neobvyklou vysokohorskou vegetaci.
V Keni zažíváme na nezpevněných cestách opravdu HODNĚ HORKÉ CHVÍLE, které jednou opravou auta rozhodně nekončí. Celkem šestkrát opravujeme píchlé kolo!
Naše druhá cesta na africký kontinent vede do USMĚVAVÉ UGANDY provoněné zeleným čajem, kde našim hlavním cílem jsou HORSKÉ GORILY - něžní tvorové tolik podobní člověku. Na gorily podnikneme hned dvě výpravy. S pusou dokořán pozorujeme mohutného stříbrohřbetého samce, jak slézá ze stromu a usedá pár metrů od nás!


VELMI ÚSPĚŠNÉ, VESELÉ A NAPÍNAVÉ PÁSMO
Mimořádně úspěšná fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI z velmi náročné cesty napříč východní Afrikou se záplavou úchvatných záběrů. Velmi blízká setkání se zvířaty. Nahlédnutí do života významných afrických kmenů. Prošpikováno spoustou veselých i velmi napínavých příběhů.COPYRIGHT © 2002-2021 Kateřina & Miloš MOTANI
Website designed and managed by Motani